Jak rozmawiać z dzieckiem o różnicach między płciami?

chlopak szepcze do ucha dziewczynce

08.09.2019 r. - 12:00 - 13:15 - Namiot paneli dla rodziców

Rodzice często są zdziwieni jak szybko dzieci zaczynają pytać o różnice między płciami oraz poruszać tematy związane z seksualnością. Wielu z nas odczuwa dyskomfort i ma trudność w rozmowie z dzieckiem o seksualności człowieka. Większość dorosłych nie miała okazji spotkać osoby, z którą mogłaby swobodnie porozmawiać na ten temat. Jest zatem naturalne, że nie mamy pewności, jak takie rozmowy z dzieckiem mogłyby wyglądać. Jak odpowiadać na pytania? Jak zachować się w niektórych sytuacjach? Podczas spotkania porozmawiamy o tym, jak przebiega rozwój psychoseksualny dzieci, jaką rolę w tym rozwoju pełnią rodzice oraz jak rozmawiać z dziećmi o seksualności.

Prowadząca:

Anna Szreder - Jestem psychologiem i specjalizuję się w tematyce seksualności. Od kilku lat w centrum moich zainteresowań, oprócz seksuologii znajdują się również zagadnienia związane z rozwojem dziecka oraz wspieraniem rodziców.

Doświadczenie zawodowe zdobywałam podczas praktyk w trójmiejskich przedszkolach, Ośrodku Rehabilitacyjno-Readaptacyjnym dla Dzieci i Młodzieży "Monar" oraz w Klinice Pediatrii, Hematologii, Onkologii i Endokrynologii.

Przez kilka lat związana byłam ze Stowarzyszeniem Wzajemnej Pomocy "Flandria", gdzie prowadziłam zajęcia z młodzieżą w ramach edukacji seksualnej oraz warsztaty dla rodziców małych dzieci.

Udzielałam wsparcia psychologicznego oraz prowadziłam warsztaty dla podopiecznych Punktu Pośrednictwa Pracy, a także współpracowałam z Instytutem Rozwoju Psychosekualnego z Gdyni.

Od 2018 roku udzielam indywidualnego wsparcia psychologicznego w poradni Enso w Gdańsku.