Zachowania agresywne, wybuchy złości. Jak bezpiecznie nauczyć dziecko wyrażać swoje emocje?

artysci graja na scenie

07.09.2019 r. - 16:30 - 18:00 - Namiot paneli dla rodziców

Jak umiejętnie wyrażać swoje emocje? To pytanie dotyczy człowieka na każdym etapie rozwoju. Normy społeczne i kultura zachowania narzucają pewną etykietę według której, zachowania agresywne i wybuchy złości nie są mile widziane. Emocjom jednak nie możemy powiedzieć: „NIE! Nie pojawiaj się teraz, bo teraz nie mogę Cię wyrazić”. Jak więc reagować kiedy dziecko zachowuje się agresywnie? Jak bezpiecznie przystosować je do obowiązujących norm społecznych. W trakcie tego panelu będziemy rozwijać rozumienie emocji, zachowań agresywnych (czym się różnią od wyrażania złości), zjawiska modelowania (jak nauczyć dziecko wyrażać swoje emocje), by móc poznać nowe możliwości radzenia sobie z agresywnymi zachowaniami dziecka.

Prowadzenie: Sonia Kuraś psycholog i psychoterapeutka DMT

Przez kilka lat na początku swojej drogi zawodowej pracowała z dziećmi. Od 2012 roku rozpoczęła pracę głównie z dorosłymi. Współpracowała z Dom na Trakcie, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Seattle Children’s Hospital, Fundacją Centrum Praw Kobiet, Dialog Centrum Edukacji. W terapii indywidualnej oraz grupowej poza elementami werbalnymi wykorzystuje ruch i świadomość ciała jako jeden z elementów leczących. W pracy terapeutycznej jak i warsztatowej zwraca szczególną uwagę na emocje.

Obecnie pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku, w Stowarzyszeniu Przyjazna Dłoń oraz z pacjentami indywidualnymi. Nadal angażuję się w wiele projektów o charakterze pomocowym, rozwojowym lub psychoedukacyjnym. Bardzo ceni sobie współpracę z innymi specjalistami, promując holistyczne i humanistyczne podejście w rozwoju osobistym i terapii. Zawsze stara się obdarzać pełnym szacunkiem i empatią ludzi, którzy się do niej zwracają.